cje o wojnach i morderstwach na całym świecie, stres w pracy, goniące terminy, czy też nieprzyjazny szef to jedne z tych powodów, dla których ludzie nie radzą sobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. W tym zakresie może nam pomóc psychoterapia. Jest to dziedzina zajmująca się zaburzeniami psychicznymi. Psychoterapeuta to specjalista, którego celem jest doradzić pacjentowi, w jaki sposób może one przeciwstawić się swoim problemom. Profesjonalny psychoterapeuta ma jednak za zadanie nie tylko posiadać wiedzę, ale i być przewodnikiem dla osoby zmagającej się z problemami i umieć postawić się w jej sytuacji. Jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w psychoterapii jest terapia grupowa. Jej sporą zaletą jest poufność - psychoterapeuta zapewnia, że wszelkie tajemnice zostaną tylko w gronie zainteresowanych.
Dane wskazują na to że w
Dla wielu ludzi odwiedzenie gabinetu psychologa jest przyznaniem się do defektu psychicznego. Nie mówiąc już o odwiedzeniu gabinetu psychiatry. W krajach wysoko rozwiniętych takie wizyty są na porządku dziennym. I nikt nikomu się nie dziwi, nikt nikogo nie śledzi i nie obmawia. Nam niestety jeszcze jest daleko do takiej postawy. I dlatego specjalistów takich omijamy szerokim łukiem mimo, że często mamy kłopoty ze swoją psychiką. Również psychoterapia indywidualna i terapia grupowa na przykład w stanach Zjednoczonych jest na porządku dziennym. Dane wskazują na to, że w Japonii niemalże nie ma samobójstw. Dlaczego ich nie ma ? Ano dlatego, że bardzo dobrze rozwinięta jest opieka medyczna, która pomaga zachować zdrowe ciało i umysł. Nie ma tam wielu przypadków samobójstw z powodu depresji, co w naszym kraju zdarza się coraz częściej. Skoro ludzie są zdrowi, to jednak muszą korzystać powszechnie z pomocy lekarzy różnych specjalności. W tym również psychiatrów i psychologów. Dlatego średnia wieku w Japonii należy do najdłuższych na świecie.
Pozwala to na wymianę doświadczeń i
Istnieją dwa sposoby wyleczenia chorób psychicznych - jest to terapia farmakologiczna i psychoterapia. Ta pierwsza ogranicza się jedynie do przyjmowania leków, a druga na spotkaniach z terapeutą, który pracuje razem z pacjentem nad wyjściem z jego przypadłości. Najlepiej jest stosować oba te sposoby naraz, zamiast ograniczać się tylko do jednego.
Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają możliwość dogłębnego poznania swojej choroby, pokazują możliwości walki, pomagają utrzymać chęć wyjścia z przypadłości i pomagają skupić się na rzeczach ważnych - takie terapie są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta, aby pomóc mu jak najlepiej.
Można też zamiast tego zainteresować się czym jest terapia grupowa. Również są to spotkania ze specjalistą, jednak w tym przypadku więcej pacjentów może uczestniczyć w terapii. Pozwala to na wymianę doświadczeń i poglądów pomiędzy pacjentami, próbują oni wzajemnie sobie pomagać i nawiązują znajomości, a wszystko jest nadzorowane przez terapeutę.